Boxing Fixture 2013

Friday, Jan. 11, 2013

 

Indio, Calif. (Showtime)

Ronny Rios vs. Rico Ramos (No. 4 jr. featherweight)
10 rounds – Featherweight division

Randy Caballero vs. TBA
10 rounds – Bantamweight division

Santa Fe, N.M. (ESPN2/ESPN Deportes)

John Molina vs. Dannie Williams
12 rounds – Lightweight division

Brandon Gonzalez vs. Don Mouton
8 rounds – Middleweight division

Saturday, Jan. 12, 2013

 

Sunrise, Fla. (Fox Deportes/FSN)

Johan Perez vs. Steve Forbes
10 rounds – Junior welterweight division

Toluca, Mexico

Adrian Hernandez (No. 3) vs. Dirceu Cabarca
12 rounds – Junior flyweight division

Carlos Cuadras (No. 5) vs. TBA
12 rounds – Junior bantamweight division

Friday, Jan. 18, 2013

 

Walsall, England

Frankie Gavin vs. Jason Welborn
12 rounds – Welterweight division

Martin Gethin vs. Ben Murphy
12 rounds – Lightweight division

Saturday, Jan. 19, 2013

 

New York (HBO)

Orlando Salido (No. 1) vs. Mikey Garcia (No. 3)
12 rounds – Featherweight division (for Salido’s WBO title)

Gennady Golovkin (No. 3) vs. Gabriel Rosado
12 rounds – Middleweight division (for Golovkin’s WBA title)
Roman Martinez (No. 3) vs. Juan Carlos Burgos (No. 7)
12 rounds – Junior lightweight division (for Martinez’s WBO title)

Uncasville, Conn. (NBC Sports Net)

Gabriel Campillo (No. 3) vs. Sergey Kovalev
10 rounds – Light heavyweight division

Curtis Stevens vs. Elvin Ayala
10 rounds – Middleweight division

Friday, Jan. 25, 2013

 

Verona, N.Y. (ESPN2/ESPN Deportes)

Sergei Dzinziruk vs. Brian Vera
12 rounds – middleweight division

Miguel Gonzalez vs. Tony Luis
10 rounds – Junior welterweight division

Huntington, N.Y. (Showtime)

Demetrius Andrade vs. Freddy Hernandez
10 rounds – Junior middleweight division

Chris Algieri vs. TBA
10 rounds – Junior welterweight division

San Martin, Argentina

(F) Yesica Marcos vs. Marcela Acuna
10 rounds – Junior featherweight division (for Marcos’ WBA/WBO titles)

Saturday, Jan. 26, 2013

 

Las Vegas (Showtime)

Lucas Matthysse (No. 1) vs. Mike Dallas Jr.
12 rounds – Junior welterweight division

Selcuk Aydin vs. Jesus Soto Karass
10 rounds – Welterweight division
Jermell Charlo vs. Harry Joe Yorgey
10 rounds – Junior middleweight division

Nuevo Laredo, Mexico

Juan Carlos Sanchez (No. 4) vs. Rodrigo Guerrero
12 rounds – Junior bantamweight division

Bluewater, England

James DeGale vs. Mouhamed Ali Ndiaye
12 rounds – Super middleweight division

Monday, Jan. 28, 2013

 

Suphan Buri, Thailand

Nawaphon Por Chokchai vs. Ronerex Dalut
12 rounds – Flyweight division

Suriyan Sor Rungvisai (No. 3 jr. bantamweight) vs. Elmar Francisco
6 rounds – Bantamweight division

Wednesday, Jan. 30, 2013

 

Sydney

Daniel Geale (No. 1) vs. Anthony Mundine
12 rounds – Middleweight division (for Geale’s IBF title)

Friday, Feb. 1, 2013

 

Chicago (ESPN2/ESPN3)

Carlos Molina (No. 7) vs. Joey Hernandez
10 rounds – Junior middleweight division

Antwone Smith vs. Jose Luis Castillo
10 rounds – Junior middleweight division

Tokyo

Masayuki Kuroda (No. 6) vs. Ryoichi Taguchi (No. 9)
10 rounds – Junior flyweight division

Saturday, Feb. 2, 2013

 

Germany

Felix Sturm (No. 2) vs. Sam Soliman
12 rounds – Middleweight division

Prenzlauer Berg, Germany

Eduard Gutknecht vs. Juergen Braehmer (No. 8)
12 rounds – Light heavyweight division

Bayamon, Puerto Rico

Juan Manuel Lopez (No. 7 featherweight) vs. TBA
12 rounds – Junior lightweight division

Poland

Krzysztof Wlodarczyk (No. 2) vs. Jean Marc Mormeck
12 rounds – Cruiserweight division (for Wlodarczyk’s WBC title)

Manilla, Philippines

Donnie Nietes (No. 2) vs. Moises Fuentes (No. 1 strawweight)
12 rounds – Junior flyweight division (for WBO title)

Cape Town, South Africa

Chris van Heerden vs. Matthew Hatton
12 rounds – Welterweight division

Friday, Feb. 8, 2013

 

Montreal (ESPN2/ESPN3)

David Lemieux vs. Jose Miguel Torres
12 rounds – Middleweight division

Kevin Bizier vs. Samuel Vargas
10 rounds – Welterweight division

Saturday, Feb. 9, 2013

 

Brooklyn, N.Y. (Showtime)

Danny Garcia (C) vs. Zab Judah (No. 3)
12 rounds – Junior welterweight division (for Garcia’s RING, WBA, WBC titles)

Peter Quillin (No. 7) vs. Fernando Guerrero
12 rounds – Middleweight division (for Quillin’s WBO title)
Danny Jacobs vs. TBA
10 rounds – Middleweight division
Dmitry Salita vs. Hector Camacho Jr.
TBA

Belfast, Northern Ireland

Kiko Martinez vs. Carl Frampton (No. 6)
12 rounds – Junior featherweight division

Saturday, Feb. 16, 2013

 

Atlantic City, N.J.

Adrien Broner (No. 1, No. 6 P4P) vs. Gavin Rees (No. )
12 rounds – Lightweight division (for Broner’s WBC title)

Johnathon Banks vs. Seth Mitchell
12 rounds – Heavyweight division

Sakio Bika (No. 8) vs. Nikola Sjekloca
12 rounds – Super middleweight division

Vicente Escobedo vs. TBA
12 rounds – Junior lightweight division

Saturday, Feb. 23, 2013

 

Detroit (Showtime)

Devon Alexander (No. 10) vs. Kell Brook (No. 5)
12 rounds – Welterweight division (for Alexander’s IBF title)

Cornelius Bundrage (No. 9) vs. Ishe Smith
12 rounds – Junior middleweight division (for Bundrage’s IBF title)

Saturday, March 2, 2013

 

New York City

Daniel Ponce de Leon (No. 4) vs. Jayson Velez
12 rounds – Light heavyweight division (for Ponce de Leon’s WBC title)

Richard Abril (No. 5) vs. Sharif Bogere (No. 7)
12 rounds – Lightweight division (for WBA title)
Gary Russell Jr. vs. TBA
10 rounds – Featherweight division

Saturday, March 9, 2013

 

Brooklyn, N.Y.

Bernard Hopkins (No. 1) vs. Tavoris Cloud (No. 2)
12 rounds – Light heavyweight division

Keith Thurman vs. TBA
10 rounds – Welterweight division

Saturday, April 27, 2013

 

Argentina

Sergio Martinez (C, No. 4 P4P) vs. Martin Murray (No. 8)
12 rounds – Middleweight division (for Martinez’s RING, WBC titles)

Saturday, May 4, 2013

 

Las Vegas

Floyd Mayweather Jr. (No. 1, No. 1 P4P) vs. TBA
12 rounds – Welterweight division (for Mayweather’s WBC title)

Saturday, Sept. 14, 2013

 

Las Vegas

Floyd Mayweather Jr. (No. 1, No. 1 P4P) vs. TBA
12 rounds – Welterweight division (for Mayweather’s WBC title)

Source:ringtv.craveonline

Leave a Reply